Będziesz Fit, będziesz biedny, będziesz niewypłacalny | Kredyty, Inflacja – ceny

A więc do wpisu zmotywował mnie post kolegi Mońka. Pewnie znacie zalecenia Fit for 55? Ma być przed wszystkim Eko i jeszcze raz Eko – Europa rajskim kurortem? Czemu nie!

Bill Gates (ten od Microsoft) napisał książkę „Jak ocalić Świat od katastrofy klimatycznej, …” i chyba za radą tej osobistości idą politycy UE – gdyż podobno za 14 lat nie ma być produkowanych już samochodów spalinowych a poza tym jest nacisk na wymianę piecy węglowych na opalnie gazu (kumpel ma). Poza tym podobno mamy zmniejszyć konsumpcję w tym mięsa i jak widać na naszym podwórku cukru – tak wszyscy mamy być Fit.

Czy mi z tym źle? Wręcz uważam to za dobre zmiany tylko boję się, że nasza Ekonomia i nasze portfele nie wytrzymają bo co ja mam zrobić jak mam 1000 zł renty a choroba uniemożliwia mi podjęcie pracy dalej od domu? I tu znów kumpel miał zakład pracy chronionej 5 minut od miejsca zamieszkania – ja takiego ułatwienia nie mam. pozostaje mi nauka programowania a później języka angielskiego i może innych języków.

Prywata: wczoraj od 22:30 nagrywałem i tworzyłem materiał na YouTube na tematy książkowe -wyszło mi 30+ minut materiału nasyconego książkami – przez co położyłem się o 3:00 i spałem tylko 5 godzin. Zawalam zdrowie i mam obniżone samopoczucie i wydolność oraz cierpi nauka programowania, której to może dziś zrobię max 30 minut – no i ten wpis, czekam na datki, kasa niech wpływa 😉

Wracając do zmian, teraz mamy aż za dobrze gdyż przeciętny Europejczyk ma dwa auta i więcej w rodzinie i codziennie nawet 2x – 3x je mięso i popija Pepsi/Colą/Sokiem. Powiem tak przez nadmierną konsumpcję cierpi Ekosystem naszej Planety a jak jeszcze do tego dojdą Chiny i Indie – wezmą wzory z Zachodu – tak będzie kiepsko, równia pochyła.

Powiem tak, mamy epidemię nadwagi i otyłości (w tym ja), ponad 50% społeczeństwa Zachodu ma nadwagę lub otyłość. Politycy chcąc nie chcąc dla dobra Planety a raczej Europy – Chiny, Indie, USA tego nie wprowadzają – spowodują taki skutek uboczny, że będziemy bardziej szczupli gdyż po prostu będziemy liczyli każdy grosz na jedzenie i będziemy więcej zapierdzielać na pieszo, rowerami i komunikacją miejską – do której trzeba dojść czasem nawet spory kawałek. Koniec dupolotów!

Niektórzy z Was wiedzą inni nie ale gaz na giełdzie Europejskiej zdrożał o 300% – to w związku z ograniczeniem dostaw przez Rosje która czeka na zezwolenia do uruchomienia rurociągu/ rurociągów z pominięciem Ukrainy i nie wiem czy też nie Polski (choć tu jestem nie pewny). Jest to kumulacja polityki Ekologicznej, czyli wycofywania się z węgla i tu też się cieszę gdyż na naszym osiedlu w Zimę wisi w powietrzu wręcz zawiesina z okolicznych domów jednorodzinnych – minus dla naszej kieszeni (coś za coś).

Poza tym przez ceny gazu i prąd poszedł do góry, w niektórych częściach Europy też o 300%. Np my (spółki Energetyczne) Polacy w godzinach szczytu płacimy (po 12:00) już 1 zł za kWh (chyba się nie pomyliłem), bynajmniej opłata z 34 groszy poszła na cały jeden złotych. Oczywiście Rząd nie pozwoli na podwyżkę 300% i ujrzymy tylko 40% podwyżki.

Poza tym grozi nam wg ekonomistów inflacja dwu cyfrowa a to oznacza 10% i więcej. Niektórzy mówią że ma wynieść nawet kilkadziesiąt procent – tak więc nasze pieniądze będzie nam wykradał niewidoczny złodziej.

Kredyty. Powiem tak gdy stopy procentowe są obniżone a teraz są prawie ZERO, nie powinno brać się kredytu na zmienne oprocentowanie gdyż rata kredytu rośnie niewspółmiernie z każdym podniesionym procentem tychże stóp procentowych – chyba przy 3+% o 30+% przy początkowej racie 1500 PLN. Najlepsza jest sytuacja gdy są wysokie stopy procentowe np 5 – 7 % weźmiecie kredyt a później one spadną na 2 – 3 lata do około 0-%, tak jak teraz – wtedy możecie się cieszyć – na odwrót płakać.

Rząd postanowił wyjść na przeciw konsumentom i wymusić na bankach ofertę chociaż jednego kredytu ze stałą stopą oprocentowania – ale to pod koniec roku się zacznie.

Po krótce, bierzecie kredyt na znaczną sumę (mieszkanie, ziemia, dom) gdy są stopy procentowe bliskie zero, słono zapłacicie gdy urosną – kiedyś w banku było na lokacie nawet 7% więc możecie sobie wyobrazić. Poszukajcie informacji na Internecie, w książkach, poczytajcie pooglądajcie 😉

Przez te czynniki które wymieniłem wyżej wszystko pójdzie do góry w tym żywność, czynsze, opłaty, benzyna i inne dobra – zresztą już to od dawna obserwuję w sklepach. Nastały czasy Fit! Jaki to ładny slogan „Fit for 55” – zaciskaj pasa a raczej głoduj, marznij i gap się w ścianę – ja bynajmniej mam książki 😉 Nadchodzą, ciężkie, chude lata.

Uważajcie tam jeszcze na jeden czynnik (ludzki), na wszelkich naciągaczy gdyż oni chcą żyć na poziomie (a dlaczego nie, co se mają żałować) i pytanie czy śmietniki zostaną otwarte? Sorki ale dotychczas je okratowywali i zamykali co nie zdawało egzaminu.

Ja bynajmniej chcę być Fit przynajmniej jeśli chodzi o masę ciała a wy?

c.d.n.

4 odpowiedzi na „Będziesz Fit, będziesz biedny, będziesz niewypłacalny | Kredyty, Inflacja – ceny”

 1. Wygląda na to, że nie jestem przeciętnym Europejczykiem, bo posiłki popijam herbatą lub wodą. 🙂
  Coli czy pepsi to już ładnych kilka lat nie piłem, bo to dla mnie za słodkie i zaraz pić się po tym chce, a z soków to tylko Marwit marchewkowy. Co innego browarek.😋
  Doprecyzujmy, Fit for 55 to nie zalecenia, czy slogan, tylko pakiet legislacyjny, czyli prawo, które ma obowiązywać już od 2024 roku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja też Coli Pepsi napojów i soków oprócz barszczyku nie pijam.
   Piję wino czerwone ale Zero % 😉
   Herbatę uwielbiam, czarną z cytryną!

   Nic pora spać!

   Polubione przez 1 osoba

 2. Za dużo książek Ziemo, za dużo. Ich treść to już prawda objawiona. To też piszą ludzie, którzy się mylą. Trzeba czasami samemu myśleć. Pozdro 👌😗

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Nie Moniek nie mylą się – takie są prawa Ekonomii 😉 Sąsiad w 2019 też mi mówił giełda teraz zawsze będzie rosła mamy nową ekonomię, ja mu mówie, że nie bo raz rośnie raz leci w dół a on dalej swoje. Po fakcie powiedział to oczywiste, że giełda leci raz w dół raz w górę – chciało mi się śmiać.

   Nic będziesz nowym odchudzonym Fit Mońkiem buhahaha 😀
   Tylko napisz później relację tak za rok, dwa 😉

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: